Augustiunetuse külastajad aitasid Eliise pesa lapsi

“Augustiunetuse külastajad aitasid puudega lapsi”
Teet Roosaar Pärnu Postimees 04.09.2015
Fotod: Urmas Luik

Pärnu lastekülas tegutseva Eliise Puhkusepesa eestvedaja Margit Krjukov on väga tänulik Augustiunetuse külastajatele ja Pärnumaa Lions-klubidele, kes erivajadustega laste tunnetustuppa varustust hankida aitasid.

Puudega lapse sünd on suhte tugevuse proovikivi. Paljud pered lagunevad, lapse üleskasvatamise enda hooleks võtnud vanem kipub muust elust kõrvale jääma. Selleks, et erivajadustega laste vanematel jääks natukenegi aega endale ja teistele pereliikmetele, avas Krjukov koostöös Tartu ülikooli kliinikumi lastefondiga mullu suvel Pärnus hoiukodu.

Unistuse täitumine

Algul tegutses hoiukodu toimetulekukooli hooldusklassi ruumides, kuhu lapse sai tuua ainult nädalavahetusteks. Siis pakkus Pärnu linnavalitsus välja, et lasteküla peremajadest võiks ühe hoiukodule anda.

Pärnu lasteküla kuues peremaja Eliise on mittetulundusühingule Eliise Puhkusepesa otsekui unistuse täitumine. Arstiabi ja rehabilitatsiooniteenuseid pakkuv Pärnu haigla asub teisel pool teed, ruumid sobivad puuetega lastele, majal on suur õueala, lähedale jäävad park ja Jaansoni rada.

Ajakohane puuetega laste hoiukodu pole üksnes koht, kus lapsed süüa ja magada saavad. Raske ja sügava puudega lapsed pole suutelised hullama mänguväljakutel ega tundma rõõmu eakohastest mänguasjadest. Neile on oluline tunnetustuba, kus mitmesugused stimulatsioonivahendid nägemist, kuulmist, haistmist, maitsmist ja kompimist arendavad.

Nägemist stimuleerivad näiteks mullitoru, fiiberkiud, efekte tekitavate plaatidega projektor, mullipeegel, ookeanipõhjaga pinglagi. Tunnetuse arendamiseks kasutatakse suuri pehmeid klotse, pallimerd, kiike, kuulmise ja haistmise ergutamiseks helisid ja lõhnu.

Hoiukodu on kõikjalt otsinud toetajaid ja tasapisi üht-teist muretsenud. Tunnetustoa mullipeegel, fiiberkiud ja pinglagi maksavad aga vähemalt 3000 eurot ja nende ostmiseks ulatasid Pärnumaa Lions-klubid abikäe.

Ostjad tahtsid head teha

Kümned inimesed valmistasid toite, mida Augustiunetuse külastajatele pakkuda. Sajad ostjad, kellele polnud oluline üksnes söögi või joogi hind, vaid ka heategevus, jätsid lõviklubide Strand, Pärnu Koidula, Livonia, Paikuse, Sauga ja Häädemeeste müügilaudadele 2000 ja Eliise Puhkusepesa müügilauale 1085 eurot.

Kas 3085 eurost tunnetustoa sisustamiseks piisab? “Loodan, et need kolm asja (mullipeegel, fiiberkiud ja pinglagi, T. R.) tulevad välja. Arvestasime, et kogu tuba maksab 4000–5000 eurot. Seinad on varem värvitud, tapeet ja pehmed klotsid hangitud, edaspidi tuleb muretseda pallimeri ja muud asjad,” kõneles Krjukov.

Kolmapäeva õhtul läksid lõviklubide esindajad annetust hoiukodule üle andma. “Olete võtnud vastutusrikka, aga ülla eesmärgi,” sõnas kaheksast linna ja maakonnaklubist moodustatud Lionsi tsooniklubide esimees Peeter Paisuots.

Krjukov tänas kõiki heategijaid ja tutvustas külalistele maja. Eraldi tänusõnadega pidas ta meeles abilinnapea Jane Metsa, kes aitas lastekülas ruume leida.

Eliise Puhkusepesa hoiukodus on pidevalt kolm ja nädalavahetustel kaheksa last. Püsivalt hoiukodus elavad lapsed viiakse üle nädalavahetuse koju, et vanematel nendega side säiliks.

Raske ja sügava puudega laste hoiukodus hoidmine pole odav lõbu. Püsiteenusel laste kuutasu on 853 eurot, millele lisandub 2,81 eurot päevas toiduraha. Vanemaid toetavad omavalitsused ja Tartu ülikooli kliinikumi lastefond, riiklikust toetusest nende eest hoolitsemiseks ei piisa.

Rahanappuse kõrval takistab vanemaid puudega last hoiukodusse toomast umbusk, et keegi teine ei tunne tema last nii hästi. Ise samuti puudega last kasvatav Krjukov julgustab, et hoiukodus töötavad professionaalid ja aeg iseendale on väärtus, mida tasub taas kogeda.

kodukale